< Powrót do bloga

Przedsiębiorco zrób to sam cz. 2 – weryfikacja kandydatów do pracyW czasach niedoboru wykwalifikowanych pracowników, prawie każda aplikacja spełniające kryteria merytoryczne jest dla sporej grupy przedsiębiorstw na wagę złota. Dlatego firmy bardzo często spieszą się z zatrudnianiem kandydata, którego CV pozwala stwierdzić, że będzie odpowiednim nabytkiem na dane stanowisko. Ten pośpiech jednak może mieć czasem bardzo nieciekawe konsekwencje. Omówimy tutaj trzy grupy osób, których pozyskanie może negatywnie odbić się na pracodawcy:

  • pracownik – trudny charakter;
  • pracownik – skoczek;
  • pracownik – agent;

Trudny charakter to osoba zwykle posiadająca odpowiednie na danym miejscu pracy doświadczenie i przygotowanie merytoryczne. Jednak jego cechy osobowościowe, kultura pracy oraz umiejętności interpersonalne (a raczej ich brak) uniemożliwiają jej wykorzystanie swojego potencjału. Taki pracownik zwykle obniża wydajność zespołu, działa destrukcyjnie na kreatywność grupy i jest dla pracodawcy względnie przewidywalny. To zarazem najtrudniejszy do samodzielnego zdiagnozowania typ toksycznego pracownika, bowiem dla uzyskania rzetelnej wiedzy na temat cech jego charakteru nie wystarczy sama rozmowa kwalifikacyjna. Dlatego w tym przypadku warto skorzystać z pomocy prywatnego detektywa, który przy pomocy psychologa w imieniu potencjalnego nowego pracodawcy zweryfikuje przeszłe zachowanie pracownika w kontekście jego cech osobowości.

Skoczek to zwykle osoba przebojowa, pewna siebie, nastawiona na rozwój kariery, dla której głównym motywatorem są zwykle pieniądze. Dlatego charakteryzuje się niską lojalnością wobec pracodawcy, wysokimi i stale rosnącymi oczekiwaniami finansowymi. Mało tego, są to osoby skłonne posunąć się do szantażu przedsiębiorcy, jeśli tylko poczują się w firmie ważne lub niezastąpione. Typ skoczka można jednak dość szybko zdiagnozować poprzez samodzielną analizę CV kandydata i osobiste zasięgnięcie opinii wśród poprzednich pracodawców.

Agent to osoba, której przyświeca chęć zaszkodzenia potencjalnemu nowemu pracodawcy. Najczęściej jest to osoba podesłana przez konkurencję, która chce poznać tajemnice handlowe przedsiębiorstwa naszego Klienta. Ale zdarza się też, że motywem działania agenta jest chęć zemsty. W oby przypadkach pracodawcy może pomóc dokładne przeanalizowanie ścieżki kariery kandydata w poszukiwania nieścisłości lub rozbieżności względem informacji prezentowanych na przykład na portalach społecznościowych. Czujność pracodawcy powinna wzmocnić ewentualna znajomość z pracownikami lub właścicielami firm konkurencyjnych. W takich przypadkach agencja detektywistyczna może pomóc uzyskać także dowody na to, że kandydat nie był w rzeczywistości zainteresowany pracą, ale czynieniem szkód. Dzięki temu będzie można albo złożyć stosowne zawiadomienie do organów ścigania lub podjąć się gry operacyjnej i spróbować działalność agenta obrócić na swoją korzyść.

< Powrót do bloga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *