Deregulacja zawodu detektywa – jesteśmy za

W styczniu 2014 roku weszła w życie tak zwana ustawa deregulacyjna, która „uwolniła” dostęp do kilku zawodów. Odbyło się to poprzez zniesienie części obwarowań formalnych, od których spełnienia uzależnione było prawo wykonywania danej profesji. Tym samym zniesiono główną dotychczas barierę ograniczającą liczbę prywatnych detektywów – egzamin państwowy dla kandydata detektywa.

Spowodowało to prawie potrojenie się liczby licencjonowanych detektywów oraz liczby biur detektywistycznych w ciągu zaledwie 18 miesięcy! W tym aspekcie spełniły się więc prognozy przeciwników uwolnienia zawodu. Jednak teraz, gdy właśnie mijają 3 lata od deregulacji wiemy, że większość tych nowych agencji detektywistycznych nie przetrwała próby czasu i zniknęła już z rynku (rekordziści likwidowali działalność zaledwie miesiąc po uzyskaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej). Można powiedzieć, że rynek z grubsza wrócił do równowagi z 2013 roku, a struktura rynku pokazuje, że zdecydowana większość funkcjonujących obecnie biur detektywistycznych działa na rynku powyżej 5 lat i ma się całkiem dobrze. Z nowych firm przetrwały tylko te, które miały odpowiedni kapitał ludzki i finansowy na rozpoczęcie działalności i zapewnienie odpowiedniego poziomu obsługi Klienta oraz skuteczny sposób na pozyskanie Zleceniodawców w tym trudnym okresie znacznej przewagi podaży nad popytem.

Nowoczesne agencje detektywistyczne

Wraz z deregulacją zawodu prywatnego detektywa pojawiło się jednak trochę podmiotów, które na dość hermetyczny i skostniały rynek usług detektywistycznych nie tylko wniosły trochę świeżości, ale całkiem nieźle sobie na nim dalej radzą zmuszając starsze firmy do lepszego dostosowania się do potrzeb Klienta. Mamy tu na myśli nowoczesne biznesowe podejście, otwartość na współpracę z innymi firmami detektywistycznymi czy wprowadzenie pewnej jawności w swoim działaniu i nastawienie na edukację Klienta. W tym więc kontekście deregulację należy postrzegać jako pozytywną zmianę, która przyniosła Klientom szerszy wybór.

<- powrót na stronę główną agencji: Agencja detektywistyczna

< Powrót do bloga
 • Agencja detektywistyczna

 • Agencja Detektywistyczna integruje w ramach jednego dużego i nowoczesnego ogólnopolskiego biura detektywistycznego najlepszych detektywów z całego kraju. Dzięki temu jesteśmy w stanie nie tylko zapewnić szybki czas reakcji, ale także wysoki i wystandaryzowany poziom usług detektywistycznych oparty na kooperacji specjalistów z różnych dziedzin.

  Strona główna -> agencja detektywistyczna


 • Usługi detektywistyczne

 • Nasza Agencja Detektywistyczna swoim działaniem obejmuje cały kraj. Podejmujemy współpracę zarówno z osobami prywatnymi jak i przedsiębiorcami. Każde zlecenie to sto procent zaangażowania z naszej strony. Posiadamy doświadczenie operacyjne poza granicami kraju.

  Czytaj więcej -> usługi detektywistyczne


 • Biuro detektywistyczne

 • Nasze biuro detektywistyczne wchodzi w skład grupy biznesowej Niezależne Biuro Śledcze i działa w oparciu o wpis do rejestru działalności regulowanej prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nr RD-127/2016.

  Czytaj więcej -> biuro detektywistyczne