Monitoring a ochrona prywatności

Pomorski portal informacyjny trojmiasto.pl donosi o ważnym dla każdego prywatnego detektywa wyroku, który właśnie zapadł przed Sądem Okręgowym w Gdańsku. Spór dotyczył kwestii monitoringu i ewentualnego naruszenia dóbr osobistych związanych z rejestrowaniem obrazu w przestrzeni publicznej.

Pozwana rodzina z Gdańska, za namową policjantów, w obawie o swoje bezpieczeństwo, zainstalowała na ścianie swojego budynku monitoring. Sąsiedzi jednak nie tylko poczuci się zagrożeni, ale nawet posunęli się do aktu wandalizmu i zniszczyli sprzęt rejestrujący. Kiedy nowe kamery ponownie pojawiły się na budynku, inni mieszkańcy nieruchomości wnieśli pozew o naruszenie ich dóbr osobistych poprzez nagrywanie ich wizerunku. Domagali się w nim likwidacji kamer oraz wypłaty zadośćuczynienia.

Co na to sąd?

Sąd jednak pozew oddalił w całości. Głównym argumentem wymiaru sprawiedliwości był brak rzeczywistego naruszenia dóbr osobistych jakiejkolwiek osoby, ponieważ obraz nie był nikomu udostępniany ani w żaden sposób publikowany. Dodatkowo w ocenie sądu monitoring ten służył ochronie dóbr znacznie istotniejszych – to jest bezpieczeństwa osobistego pozwanych oraz utrzymaniu porządku wokół nieruchomości, której są oni współwłaścicielami. Sąd zwrócił także uwagę na bezsporny fakt, że wraz z zamontowaniem monitoringu przestano rejestrować w jego obrębie czyny o charakterze chuligańskim.

Wprawdzie w Polsce nie działa prawo precedensu, a każdy sąd może w podobnej, a nawet identycznej sprawie mieć odrębne zdanie, to jednak wyrok ten może stać się punktem odniesienia dla innych postępowań w tego typu sporach. Tym bardziej, że coraz więcej osób prywatnych decyduje się sięgać nie tylko po typowy monitoring, ale również po specjalistyczny sprzęt detektywistyczny, aby lepiej chronić istotne dla siebie dobra i wartości. Również każde biuro detektywistyczne działające na zlecenie Klienta i chcące wesprzeć go w ochronie jego własności dostaje do ręki kolejny argument, który pozwala swobodniej korzystać z urządzeń rejestrujących dźwięk i obraz w przestrzeni publicznej.

<- powrót na stronę główną agencji: Agencja detektywistyczna

< Powrót do bloga
 • Agencja detektywistyczna

 • Agencja Detektywistyczna integruje w ramach jednego dużego i nowoczesnego ogólnopolskiego biura detektywistycznego najlepszych detektywów z całego kraju. Dzięki temu jesteśmy w stanie nie tylko zapewnić szybki czas reakcji, ale także wysoki i wystandaryzowany poziom usług detektywistycznych oparty na kooperacji specjalistów z różnych dziedzin.

  Strona główna -> agencja detektywistyczna


 • Usługi detektywistyczne

 • Nasza Agencja Detektywistyczna swoim działaniem obejmuje cały kraj. Podejmujemy współpracę zarówno z osobami prywatnymi jak i przedsiębiorcami. Każde zlecenie to sto procent zaangażowania z naszej strony. Posiadamy doświadczenie operacyjne poza granicami kraju.

  Czytaj więcej -> usługi detektywistyczne


 • Biuro detektywistyczne

 • Nasze biuro detektywistyczne wchodzi w skład grupy biznesowej Niezależne Biuro Śledcze i działa w oparciu o wpis do rejestru działalności regulowanej prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nr RD-127/2016.

  Czytaj więcej -> biuro detektywistyczne